FIRST LEGO League w murach Wydziału EEIA

FIRST LEGO League to międzynarodowy konkurs robotyki i automatyki mobilnej dla uczniów w wieku od 9 do 16 lat. W półfinałach rywalizowało 27 drużyn, łącznie ponad 200 uczestników, którym towarzyszyło 70 trenerów i liczne międzynarodowe grono sędziów. Konkurs FIRST LEGO League powstał, by przyszli innowatorzy i odkrywcy mogli już dzisiaj rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywne myślenie. Według pomysłodawców ta inicjatywa może być wstępem do dalszej kariery naukowej. Wielu uczestników w ten sposób rozwija w sobie pasje do projektowania i budowania.

Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 1998 roku w USA, gromadząc 200 zespołów. 17 lat później było to już 32 000 drużyn z 88 krajów świata. W Polsce odbywały się dotychczas jedynie eliminacje regionalne: w Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Po raz pierwszy półfinał FIRST LEGO League odbył się w polskim mieście. Został on zorganizowany we współpracy z Fundacją ALE Nauczanie przez prof. Dominika Sankowskiego, dyrektora Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ oraz mgr Aleksandrę Kowalską i dr. hab. inż. Roberta Banasiaka, pracowników Instytutu.

Etap łódzki otworzył drzwi do finału europejskiego ośmiu drużynom, w dwóm z Polski. Finał konkursu odbędzie się w marcu w Aachen w Niemczech.

Kowalska Aleksandra, Banasiak Robert

Instytut Informatyki Stosowanej