Sukces drużyny Raptors na zawodach ERL Emergency Robots 2017

Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej zakończyła udział w międzynarodowych zawodach robotów ratunkowych ERL Emergency Robots. Nasi studenci kolejny raz nie zawiedli zdobywając 2 miejsce w kategorii robotów lądowych i wodnych, 2 miejsce w kategorii robotów lądowych i latających, 3 miejsce w Grand Challenge wymagającym współpracy robotów lądowych, latających i wodnych, oraz specjalne wyróżnienie dla najlepszych pilotów bezzałogowych pojazdów latających UAV.

Ponad 100 zawodników i ponad 20 robotów zmagało się w imitowanej akcji ratowniczej we włoskim Piombino nad brzegiem morza tyrreńskiego. Opuszczona Torra del Sale, plaża oraz basen portowy to teren działań, w którym należało znaleźć odnaleźć poszkodowanych, dostarczyć im zestawy pierwszej pomocy medycznej, rozpoznać uszkodzenia sprzętu i dokonać ich zabezpieczenia. Na koniec należało dostarczyć mapę i opis zdarzenia dla dalszej akcji ratowniczej – wspomina lider drużyny - Mateusz Kujawiński.Kluczowym elementem zawodów była współpraca robotów oraz ludzi realizujących równocześnie kilka wyjątkowo skomplikowanych zadań, z których część musiała być wykonana autonomicznie.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie nasze roboty – dwa lądowe i dwa latające – zostały zaprojektowane i skonstruowane przez studentów PŁ.

Raptors, jako jedyna drużyna w Polsce prowadzi innowacyjne prace w zakresie współpracy pomiędzy robotami lądowymi i latającymi, która według przewidywań ekspertów będzie kluczowym kierunkiem rozwoju robotyki. Nasze działania są elementem kilkuletniego programu naukowego, jaki postawiło sobie Koło SKaNeR – związanego z rozwojem autonomii robotów i współpracy robotów heterogenicznych we wspólnym działaniu – mówi prof.  Grzegorz Granosik, opiekun Koła. Takie projekty dają przestrzeń badawczą oraz możliwość rozwoju nie tylko dla studentów I i II stopnia, ale także doktorantów. Obecnie aż pięcioro doktorantów  jest zaangażowanych w rozwój projektu.

Zawody ERL Emergency Robots były znakomitą okazją do bezpośredniej współpracy międzynarodowej – drużyna z Politechniki Łódzkiej  współpracowała z przedstawicielami  Obuda University z Budapesztu, którzy skonstruowali robota podwodnego. Było to pierwsze spotkanie z węgierskim zespołem, dlatego  cała strategia współpracy i niezbędne oprogramowanie zostały przygotowane w ciągu kilku dni przed rozpoczęciem zawodów w Piombino.

Nie obeszło się bez problemów technicznych -warunki konkursowe były bardzo trudne, ponieważ zawody odbywały się na wybrzeżu przez o musieliśmy się z mierzyć ze zdradliwą dla elektroniki wilgotnością powietrza i zmiennym wiatrem utrudniającym loty dronami. Dodatkowo przez pierwsze dni zawodów drużyna musiała zmagać się z intensywnymi opadami deszczu, na co nie byliśmy z początku przygotowani – mówi Karolina Nowak doktorantka Wydziału FTIMS.

Data wpisu: 2017-10-05